Nakrycie stołu – poznaj podstawowe zasady savoir-vivre nakrywania

person Wysłane przez : Ola dnia: comment Komentarz : 0 favorite Wyświetlenie: 547

Nakrycie stołu – poznaj podstawowe zasady savoir-vivre nakrywania

 

Często podczas przygotowywania mniej lub bardziej formalnego spotkania z bliskimi, głowisz się nad tym, co, gdzie i w jakiej kolejności powinno znaleźć się na stole? Jak go nakryć, aby wyglądał estetycznie i elegancko?

Zostawiamy kilka wskazówek, dzięki którym szybko pojmiesz tę sztukę i zachwycisz swoich gości perfekcyjnym nakryciem stołu.

Od czego zacząć?

Zdecydowanie pierwszym krokiem, powinno być dobranie nakrycia stołu. W przypadku formalnych spotkań i ważnych, rodzinnych uroczystości, idealnie sprawdzi się klasyczny biały obrus, bez dodatkowych zdobień. Podkreśli on rangę spotkania i doda mu elegancji. Właściwa długość obrusa to taka, kiedy zwisa on poza krawędzie stołu na ok. 20-25 cm, tak aby nie dotykał kolan gości oraz nie przeszkadzał przy siadaniu i wstawaniu.

Jeśli przygotowujesz mniej formalne spotkanie, lub organizujesz świąteczny obiad, możesz zdecydować się na wzorzysty obrus – dopasuj go kolorystycznie do swojego wnętrza, lub zastawy, czy okazji. Świetnym rozwiązaniem są również bieżniki, które stanowią piękną ozdobę stołu i pozwalają dodatkowo odpowiednio go wyeksponować.

Ułożenie talerzy

Rozkładanie zastawy na stole, rozpocznij od ułożenia podtalerza (talerz podkładkowy, najczęściej wykonany ze szkła lub metalu). Jeżeli nie korzystasz z podtalerza, pierwszym elementem zastawy stołowej, powinien być duży talerz płaski do dania głównego. Prawidłowo powinien się on znajdować po środku miejsca dla danego gościa, ok. 1-2 cm od krawędzi stołu. Na nim układamy mniejszy, płaski talerz przystawkowy. Jeśli nie serwujemy przystawki, to bezpośrednio na dużym talerzu, kładziemy talerz głęboki na zupę. U góry, po lewej stronie od dużego talerza, układamy mały talerzyk na chleb. Zabieramy go w momencie przygotowania nakrycia do serwowania kawy i ciasta.

Sztuka przygotowania sztućców

Żelazną zasadą układania sztućców, jest ich rozłożenie w kolejności używania. Najbliżej talerza powinny się znaleźć sztućce używane na końcu, natomiast najdalej te, których użyjemy w pierwszej kolejności.

I tak – po lewej stronie układamy widelce (przystawkowy, do ryb, do dania głównego), po prawej natomiast, najdalej od talerza powinna się znaleźć łyżka, której użyjemy jako pierwszej do zjedzenia zupy, obok niej noże (przystawkowy, do ryb, do dania głównego), skierowane ostrzem w stronę talerza.

Ponad talerzem układamy małą łyżeczkę trzonkiem w prawą stronę oraz widelczyk do ciasta – trzonkiem w lewą stronę.

Co ze szklankami i kieliszkami?

Często mamy mętlik w głowie związany z ułożeniem szklanych naczyń, jeśli planujemy serwowanie różnych napojów podczas organizowanego spotkania.

Zasady savoir-vivre dotyczące nakrywania stołu, mówią o tym, że jako pierwsze naczynie, najbliżej talerza, po jego prawej stronie, powinna się znaleźć szklanka na wodę. Jeśli będziemy naszych gości częstować winem, wówczas kieliszek do czerwonego wina kładziemy powyżej szklanki, a najdalej kieliszek do białego wina. W przypadku wznoszenia toastów szampanem, kieliszek do szampana układamy najbardziej po prawej stronie, aby łatwo było po niego sięgnąć.

 

Serwetki

Do wyboru mamy aktualnie szeroki wachlarz serwetek materiałowych (najczęściej lnianych lub adamaszkowych) oraz tych jednorazowych – papierowych. Jeśli zdecydujemy się na „wykończenie” przygotowywanego przez nas nakrycia, materiałowymi serwetkami, wówczas powinny się one znaleźć na talerzu (dużym, lub przystawkowym), tak, aby można było po nie łatwo sięgnąć i rozłożyć na kolanach. Będą dodatkowym elementem dekoracyjnym, jeśli odpowiednio je złożymy i zepniemy np. pierścieniem do serwetek.

Serwetki papierowe układamy po lewej stronie od talerza do dania głównego, a jeśli są to gotowe „kieszonki” na sztućce – wówczas po prawej stronie.

Elementy dekoracyjne

W myśl zasady, że „diabeł tkwi w szczegółach”, uświetnimy nasze przyjęcie i podkreślimy jego wyjątkowość elementami dekoracyjnymi, których użyjemy do przygotowania nakrycia stołu. Świeże kwiaty, świece, dekoracje dedykowane na konkretne okazje – upiększą stół i pozwolą odwrócić uwagę od ewentualnych niedociągnięć związanych z ułożeniem zastawy stołowej, czy sztućców.

Praktyka czyni mistrza, więc jeśli nie czujesz się pewnie, zacznij od prób prawidłowego nakrycia stołu i ułożenia na nim wszystkich elementów na mały, niedzielny obiad, w gronie domowników. Znając główne zasady, z każdym większym przyjęciem poradzisz sobie bez najmniejszego problemu.

Komentarze

Brak komentarzy w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
Rejestracja nowego konta